Kategorie
aktualnie

XIII Łapskie Zawody Sportowe Osób z Niepełnosprawnością “Szansa na start” ⚽️👩‍🦽

Dnia 22 czerwca 2023 roku na Stadionie Miejskim w Łapach odbyły się XIII Łapskie Zawody Sportowe Osób z Niepełnosprawnością “Szansa na start” współfinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W dniu tym przypada Święto Kultury Fizycznej, które ma na celu zwrócenie szczególnej uwagi na kondycję fizyczną oraz styl życia.

Impreza zorganizowana została przez Stowarzyszenie “Pomocna Dłoń” oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Łapach. Współorganizatorami przedsięwzięcia byli Urząd Miejski w Łapach, Dom Kultury w Łapach, Ośrodek Kultury Fizycznej w Łapach i Centrum Usług Społecznych w Łapach.

Po uroczystym otwarciu dokonanym przez Burmistrza Łap Pana Krzysztofa Gołaszewskiego, uczestnicy wspólnie zaśpiewali piosenkę o naszym ŚDS-ie, natomiast świetnym motywatorem zagrzewającym do zmagań sportowych był występ taneczny Ani i Bartka. Dzięki specjalistom od nagłośnienia z Domu Kultury muzyka niosła się echem na pobliską okolicę. Uczestnicy naładowani pozytywną energią, przystąpili do udziału w poszczególnych konkurencjach sportowych. Relacjonował wszystko prowadzący Pan Stanisław Bienio.

Jak co roku zmagania sportowe odbywały się pod czujnym okiem pracowników Ośrodka Kultury Fizycznej w Łapach i wolontariuszy z Zespołu Szkół Mechanicznych w Łapach na czele z Panem Adamem Perkowskim. Sportowcy wykazywali się determinacją i chęcią wygranej nie zapominając przy tym o zdrowej rywalizacji i sprawiedliwym współzawodnictwie. Mimo niesprzyjającej chwilami pogody, zawody upływały w miłej i serdecznej atmosferze. Wysiłek startujących został doceniony i nagrodzony medalami oraz nagrodami ufundowanymi przez Gminę Łapy, OKF oraz Grupę Eltron. Wszystkie drużyny otrzymały nagrody w postaci drewnianych aniołów, wykonanych podczas terapii zajęciowej w Środowiskowym Domu Samopomocy w Łapach.

Klub Integracji Społecznej „Sukces w działaniu” oraz Klub Wolontariusza w Łapach zadbał o animacje, takie jak malowanie twarzy, tatuaże oraz zabawy z chustą animacyjną.

Przybyli goście mieli możliwość obcowania ze zwierzętami z Gospodarstwa „Alpaki z różanej zagrody” w Filipach. Alpaki to cudowne zwierzęta, które lubią towarzystwo dzieci i dorosłych. Kontakt z nimi ma pozytywny wpływ na zdrowie, dlatego też znalazły zastosowanie w terapii zdrowotnej – alpakoterapii. Największą moc ma tu dotyk zwierzęcia i jego miękkiego runa, co wpływa na wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia, uspokaja i powoduje odstresowanie oraz rozluźnienie organizmu. Przebywanie z alpakami zmniejsza stres, lęk, wspomaga także edukację i rozwój psychospołeczny dzieci oraz osób z niepełnosprawnością intelektualną. Opiekunowie w bardzo ciekawy i obrazowy sposób zaprezentowali swoje zwierzęta za co serdecznie dziękujemy.

Imprezę osłodziły pyszne pączki, ciasta i ciasteczka ufundowane przez Cukiernię U Lecha, Piekarnię Grodzki oraz Zakład Cukierniczy Anna. Dzięki uprzejmości Dziennego Domu Senior+ wszyscy mogli delektować się pyszną watą cukrową i popcornem. Nad prawidłowym przebiegiem imprezy czuwali niezawodni policjanci z Komendy Policji w Łapach. Pomoc okazali również strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Łapach oraz Ośrodka Szkoleniowego PSP w Łapach.

Dobre humory i wesoła zabawa uczestników sprawiły, że był to wyjątkowy dzień pełen emocji i pozytywnej energii.

Do zobaczenia za rok!