Kategorie
aktualnie

Wycieczka „Wyżyna Lubelska – Sandomierz”

W dniach 24-26 sierpnia 2022 roku odbyła się wycieczka zorganizowana przez Stowarzyszenie Pomocna Dłoń w Łapach, dofinansowana ze środków PFRON. Tym razem odwiedziliśmy Wyżynę Lubelską, a także Sandomierz, Kazimierz Dolny i Nałęczów.

Pierwszym punktem wycieczki był Lublin. Zwiedziliśmy Stare Miasto, na którym znajduje się wiele wspaniałych zabytków takich jak Brama Krakowska, ratusz, piękne kamienice mieszczańskie, Krakowskie Przedmieście, Plac Unii Lubelskiej, Zamek Królewski oraz Wieża Trynitarna. Po spacerze wszyscy byliśmy bardzo zmęczeni, dlatego z przyjemnością odpoczęliśmy w klimatycznej kawiarni na starówce. W godzinach popołudniowych pojechaliśmy do Puław, by zakwaterować się w hotelu i zjeść pyszny obiad.

Drugiego dnia wycieczki udaliśmy się do Sandomierza, miasta „Ojca Mateusza” położonego na siedmiu wzgórzach. Pani Przewodniczka oprowadzała nas po urokliwych zakątkach miasta. Zobaczyliśmy Dom Długosza, Collegium Gostomianum, Rynek, zamek, ratusz, zabytkowe kamienice, dawną synagogę, Kościół Św. Ducha, Kościół Św. Michała, Kościół Św. Józefa. W czasie wolnym odwiedziliśmy kawiarenki, restauracje i zakupiliśmy pamiątki w klimatycznych sklepikach. Niektórzy z nas zdecydowali się na wejście na wieżę, z której rozciągał się przepiękny widok na panoramę Sandomierza. Fani serialu „Ojciec Mateusz” mieli okazję odwiedzić muzeum, w którym znajdują się figury woskowe głównych bohaterów oraz odwzorowane wnętrza serialowej plebanii, kościoła czy komisariatu policji.

Ostatniego dnia wycieczki zwiedziliśmy malowniczo położony nad Wisłą Kazimierz Dolny z pięknymi zabytkami takimi jak kamienice Mikołaja i Krzysztofa Przybyłów, Kościół Farny z XIV w, kamienica Celejowska, kościół i klasztor Reformatów. Ochotnicy weszli na górę Trzech Krzyży. Po wyczerpującym spacerze kazimierskimi uliczkami udaliśmy się do Nałęczowa, by odpocząć w cieniu pięknych, starych drzew oraz napić się orzeźwiającej wody „Nałęczowianka” w pięknej palmiarni. Stamtąd udaliśmy się w drogę powrotną do Łap.

Wszyscy uczestnicy wycieczki zachwyceni byli wyjazdem. Mimo upalnej pogody z zainteresowaniem, dzielnie odwiedzali kolejne miejsca, a dzięki wesołemu usposobieniu Pana Lucjana, kierowcy autokaru dobre humory i uśmiechy nas nie opuszczały. Uczestnicy wycieczki wyrazili chęć udziału w kolejnym wyjeździe w przyszłym roku, co jest najlepszym podsumowaniem podróży.